Gymnázium Chotěboř hostilo regionální setkání školních týmů, aby se společně věnovali ke globálním tématům chudoby, dětské práce nebo klimatické změny. Žáci ZŠ a MŠ Maleč na setkání projevili zájem stát se příští Fairtradovou školou.
Gymnázium dlouhodobě podporuje témata aktivizace občanské společnosti, lidských práv nebo globální spravedlnosti. Od roku 2023 je gymnázium také držitelem titulu Fairtradová škola, každoročně se zapojuje do pořádání Férové snídaně nebo Výstavy na stromech. „Fairtrade pro nás znamená dobrou vstupenku do globálních témat. Studenti díky Fairtrade mohou dobře nahlédnout do podmínek života jinde ve světě, uvědomit si vzájemnou propojenost, možnost aktivního přispění jejich tíživé situace a jako bonus ochutnat kvalitní potraviny,“ popsala jedny z důvodů zapojení pedagožka gymnázia Michaela Frűhbauerová.
Setkání bylo určeno pro školní týmy Fairtradových škol, ale i pro organizátory akcí v regionech. Cílem bylo se vzájemně poznat a seznámit se s tématy globálního vzdělávání, životem pěstitelů ve světě a dopady Fairtrade. Program měl tři části:
- ÚVOD DO GLOBÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ: témata rovnosti, eurocentrismu a paternalismu,
- PODMÍNKY PĚSTITELŮ: pěstování kakaa, vzájemné sdílení emoci, informací a otázek
- FUNGOVÁNÍ FAIRTRADE: představení fungování a dopadů Fairtrade, diskuse k tématu
Fairtradového setkání se zúčastnilo 23 lidí, včetně studentů a dvou pedagožek z Gymnázia Chotěboř nebo žáků a pedagožky ze ZŠ a MŠ Maleč. Sestavu doplnil i organizátor Férové snídaně z obce Lhůta, který se tématu Fairtrade věnuje již více než 14 let. Předchozí setkání v krajích se uskutečnila na půdě Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Základní školy Dukelská v Mladé Boleslavi.