V kampani Fairtradová města a školy je zapojeno přes 60 subjektů a za těch spoustu let fungování kampaně jsme posbírali několik příkladů dobré praxe. Některé dáváme na facebookovou stránku kampaně, některé jsme vybrali také do této podstránky.
Každý příklad dobré praxe je něčím přínosný pro podporu pěstitelů. Ať už zvýšením povědomí o tématu, ukázkovým zapojení tématu do vzdělávání nebo podporou prodejů fairtradových výrobků. Podívejte se na pár příkladů dobré praxe a inspirujte se. Zároveň budeme rádi, když nám pošlete svůj příklad dobré praxe, který bude zase inspirovat další.
-
Projektová výuka (ZŠ Město Albrechtice)
Škola pořádala projektovou výuku zaměřenou na podmínky výroby bot. Díky zapojení hned několika pedagogů se mohli tématu věnovat žáci v chemii, českém jazyce, hudební výchově, angličtině a zeměpise. Deváťáci v hodinách chemie zkoumali bezpečné pracovní podmínky. Osmáci řešili otázky využívání toxických látek při výrobě. V češtině psali úvahy k tématu. Ve škole promítali dokumenty a starší žáci o výrobě bot vedli výuku u mladších spolužáků. Šesťáci v zeměpisu hledali informace o své vlastní botě a informace následně zpracovali do formy plakátu. Osmé a deváté ročníky společně složily písně v rámci hodin hudební výchovy, které upozorňují na danou situaci.
Celá akce vrcholila vernisáží výstavy, kam vedla občany města z náměstí dlouhá tkanička až do školy. Na vernisáži se prodávaly fairtradové dobroty a výtěžek se používá na financování dalších aktivit týkajících se globálního vzdělávání a udržitelného rozvoje. O akci informovala reportáží Česká televize.
-
Klub ambasadorů (Vsetín)
Vsetínská nezisková organizace Líska poskytuje zázemí pro environmentální výchovu, vzdělávání a osvětu ve Zlínském kraji. Ve městě provozují Férovou kavárnu a fairtradové výrobky využívají ve svém provozu. Daří se jim také spolupracovat místními školami a organizacemi a zapojovat je do podpory fair trade. Především díky této spolupráci se tématu fair trade věnují ve dvaceti školách v okolí.
V září 2018 ve Vsetíně založili Klub ambasadorů fair trade, aby se aktivní žáci a studenti měli kde potkávat, sdílet zkušenosti, plánovat a připravovat akce nebo se dále vzdělávat. Mladí žáci a studenti ze šesti vsetínských škol tak mohou společně organizovat veřejné akce, inspirovat se i dále v tématu vzdělávat.
-
Veřejná zakázka (Třebíč)
Město Třebíč jako první město v České republice vypsalo veřejnou zakázku na dodávky fairtradového občerstvení.
Samotné zakázce předcházela analýza nákupů, kterou město provedlo v rámci mezinárodního projektu zaměřeného na společensky odpovědné nakupování. Na základě toho vypsalo město v roce 2014 výzvu pro dodavatele občerstvení v celkové hodnotě 40 000 Kč bez DPH. Předmětem zakázky byla dodávka fairtradové kávy (40 kg), čaje (5 kg), třtinového cukru (15 kg) a sušenek s fairtradovou čokoládou (20 kg). Cílem bylo ukázat, že do veřejných zakázek mohou municipality zařazovat i sociální kritéria, tedy nejen kritérium ceny.
Ukázalo se, že stejné množství výrobků lze promyšlenou veřejnou zakázkou získat za stejnou cenu jako v předchozích letech, zboží ale nově neslo certifikaci Fairtrade. Spolupráce s dodavatelem pokračovala i další rok.
-
Do všech předmětů (SŠO Žďár nad Sázavou)
Ve Střední škole obchodní ve Žďáru nad Sázavou se systematicky věnují výuce globálních témat. Ty prostupují celým studijním plánem a zasahují do všech předmětů: „Snažíme se zapojit každého učitele, aby se ve výuce věnoval fair trade a dalším globálním tématům,“ říká vedoucí řídicího týmu Jana Rudelová. Právě díky tomuto společnému úsilí a zapojování všech pedagogů ve škole se témata dostávají alespoň jednou ročně i do předmětů, kde se běžně globálními tématy nezabývají, například do češtiny, výpočetní techniky nebo matematiky. Tyto aktivity se zapisují do třídních knih, a jsou tedy zpětně dohledatelné.
Fair trade má svůj prostor v rozměrné vitríně ve třetím patře, kterou obstarávají studenti oboru Interiérová a aranžérská tvorba. Fairtradovou kávu nebo čaj si pravidelně můžete koupit ve školním baru, jednou měsíčně je tam k zakoupení také dezert z fairtradových surovin.
-
Cedule u vjezdu do města (Otnice)
Pokud se budete na Jižní Moravě pohybovat na Vyškovsku nevynechejte návštěvu obce Otnice. Při vjezdu vás na dlouhodobou podporu fair trade upozorní cedule s nápisem Fairtradová obec.
V obci Otnice také pořádají Fairtradové pondělky v knihovně s ochutnávkou fairtradové kávy a čaje, v místní škole se učí o globálních souvislostech a na chodbách jsou výstavy o životě pěstitelů, starosta a zastupitelé pijí fairtradovou kávu, místní spolky organizují akce jako Férová snídaně nebo Výstava na stromech.
“Je nám velkou ctí, že právě naše obec může být nositelkou tohoto titulu. Věříme, že se Fairtrade bude čím dál víc dostávat do povědomí lidí a čím dál více z nás se bude zajímat o to, jaké zboží kupuje, odkud zboží pochází a bude podporovat spravedlivý obchod,“ zmiňuje v obecním zpravodaji Jitka Bublová.
-
Setkání škol (Gymnázium Chotěboř)
Chotěboř je město v okrese Havlíčkův Brod v Kraji Vysočina. Aktivní lidé z tamního gymnázia uspořádali setkání studentů a pedagogů z okolních škol.
Společně se na workshopu věnovali podmínkám pěstování kakaa v západní Africe, především chudobě pěstitelů, využívání dětské práce a kácení deštného pralesa. Během setkání se také v týmech zamýšleli nad možnostmi podpory pěstitelů i možnostmi zapojení do Fairtrade žáky, studenty i pedagogy. Na setkání dorazili zástupci ze škol Gymnázium Chotěboř, ZŠ Buttulova Chotěboř a ZŠ Maleč.
Gymnázium se zapojuje do organizace Výstav na stromech a na akcích školy studenti informují o Fairtrade a podávají fairtradovou kávu a čaj.