Bavlna patří mezi nejdůležitější a nejstarší textilní suroviny. Většina bavlny s minimem pesticidů, bez dětské práce, s důstojnými výkupními cenami pochází od drobných pěstitelů zapojených do systému Fairtrade. Podmínky panující na bavlníkových polích v Indii přibližuje výstava pod širým nebem nazvaná Život v bavlně, která se koná od 2. října do 9. října 2021 a je k vidění po celý týden ve 130 parcích a náměstí od Františkových Lázních po Čiernu nad Tisou.
„Prostřednictvím fotografií je možné nahlédnout do života pěstitelů bavlny, a je možné se tak zamyslet nad možnostmi udržitelnější produkce: bez plýtvání vodou, bez genetické modifikace bavlníků, s minimem pesticidů, bez dětské práce, s lepšími výkupními cenami a šetrnějším přístupem k životnímu prostředí,“ vysvětluje koordinátor akce Stanislav Komínek z organizace Fairtrade Česko a Slovensko.
Pěstování bavlny je náročné na spotřebu vody. Na výrobu jednoho trička je zapotřebí 2700 litrů vody, což je množství tekutin pro jednoho člověka zhruba na 900 dnů. Přitom většina indických pěstitelů nemá prostředky na vybudování zavlažovacích systémů, a spoléhá proto na období dešťů. „Náš region trpí nedostatkem vody, a proto jsou pěstitelé velmi závislí na srážkách. V současné době pracujeme s našimi členy na sběru dešťové vody a poskytujeme jim školení na téma efektivní využití vody,“ vysvětluje Shailesh Patel, zakladatel a ředitel indického fairtradového družstva Rapar and Dhrangadhra Farmers’ Producer Company, které má téměř 800 drobných pěstitelů. „Nebudou-li pěstitelé, nebude ani oblečení. Nevím, jak to zvládne dodavatelský řetězec,“ dodává Patel.
Jedním ze způsobů, jak problémy pěstitelů bavlny řešit, je odpovědná spotřeba – tedy například to, že zákazníci se při nákupu budou více zajímat o původ oblečení a o podmínky jeho vzniku. Vodítkem jim při tom mohou být etické certifikace, jako je například Fairtrade. „Známka FAIRTRADE zákazníkům říká, že při výrobě daného produktu byla dodržena základní ekonomická, sociální i ekologická kritéria, že pěstitelé dostali za svou úrodu spravedlivou cenu a navíc fairtradový příplatek, že nebyla zneužita dětská nebo otrocká práce a šetrně se nakládalo s přírodními zdroji,“ vysvětluje Hana Malíková ředitelka organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která výstavovou akci pořádá.
Výstava na stromech se koná v desítkách parků po celé České republice již sedmým rokem při příležitosti Světového dne důstojné práce. Ten se slaví 7. října. Minulé ročníky se věnovaly pěstování kávy, kakaa, banánů, nebo pracovním podmínkám budoucnosti. Jednou z organizátorek výstavy je Lucie Lacheová ze severočeského města Jiříkov, která výstavu o bavlně organizuje v parku Bzenecká: „Jsem ráda, že se k nám na okraj republiky dostanou témata, která jsou světová. S místní školou jsme díky těmto výstavám mohli řešit téma výroby bot, fast fashion nebo podmínky při pěstování kakaa.“
Přehled parků, kde se výstava koná, a více informací najdete na www.vystavanastromech.cz.