Využijte nový přehled materiálů a akcí ke globálnímu vzdělávání

Desítka nejvýznamnějších českých organizací věnujících se globálnímu vzdělávání v novém materiálu nasdílela své tipy, díky kterým lze lépe poznávat naši propojenost se světem. Přehled TOP 10 globálního vzdělávání nabízí osobní tipy na publikace, lekce, výstavy, semináře nebo další možnosti, jak globální témata přinášet do školy, knihovny nebo skautského oddílu.

Globální vzdělávání nás směřuje k přijetí zodpovědnosti za vytváření světa, kde mají všichni lidé možnost žít důstojný život. Nejde ale jen o to komplexně nahlížet na jednotlivé procesy a složitá témata, globální vzdělávání se zaměřuje také na principy a hodnoty. Usiluje totiž o to, abychom se mohli a chtěli aktivně podílet na samotném řešení. 

Doposud byla většina metodických a dalších materiálů k nalezení u samotných organizací nebo na společném webu www.globalnivzdelavani.cz. Fairtrade Česko a Slovensko již v roce 2020 přišlo s prvním pokusem posbírat osobní a aktuální tipy na globální vzdělávání a do materiálu TOP 5 globálního vzdělávání zapojilo 5 nejvýznamnějších organizací věnujících se globálnímu vzdělávání. Relevantních organizací u nás ale už působí více a tipy za uplynulých 5 let zastaraly. Fairtrade Česko a Slovensko se proto díky spolupráci s platformou České fórum pro rozvojovou spolupráci a finanční podpoře České rozvojové agentury mohlo pustit do nového vydání. 

Nový přehled TOP 10 globálního vzdělávání přináší aktuální výběr tipů od expertů z 10  nejvýznamnějších organizací, které se u nás věnují globálnímu vzdělávání. Jedná se o nevládní neziskové organizace ADRA, Agora CE, ARPOK, Člověk v tísni, Fairtrade Česko a Slovensko, Charita Česká republika, INEX, Jeden svět na školách, NaZemi a Na mysli. Každá organizace vybrala svou kontaktní osobu a 3-5 tipů, čemu se věnovat: osvětové kampaně, online kurzy, výstavy či metodické příručky. 

Naši organizaci Fairtrade Česko a Slovensko v přehledu zastupuje Stanislav Komínek, vedoucí osvěty a vzdělávání: „Na globální problémy neexistují jednoduchá řešení a obtížně se u nich hledají příčiny i řešení. To může být frustrující, ale také naopak obohacující. Díky globálnímu vzdělávání můžeme lépe vnímat náš pestrý vztah s planetou a dalšími lidmi,” přibližuje své vnímání. Mezi tipy Fairtrade Česko a Slovensko najdete mapu světa, dokumenty, výstavy a celorepublikové akce. 

Přehled je k dispozici v online i ve fyzické podobě. Slouží především pro lidi, kteří chtějí globální témata, hodnoty a principy globálního vzdělávání přinášet do svých tříd, skupin či komunit. 

Přehled TOP 10 globálního vzdělávání si můžete stáhnout na tomto linku nebo na podstránce www.fairtrade.cz/top10

150 53 Využijte nový přehled materiálů a akcí ke globálnímu vzdělávání 2025-02-14