Tišnov

Ikona Ikona Ikona Ikona Ikona
- Zapojeni bez titulu

Lidé ve městě Tišnov podporují fair trade od roku 2011, kdy se v květnu 2011 zapojili do organizování happeningu Férová snídaně. Události se účastnila i rodačka europoslankyně Zuzana Brzobohatá, která byla v Evropském parlamentu členkou pracovní skupiny pro fair trade. Fair trade podporují členové místního občanského sdružení Za sebevědomé Tišnovsko i místní ekocentrum. Zastupitelstvo města schválilo deklaraci podpory fair trade a ustavilo řídicí skupinu na podporu fair trade. 

V květnu 2013 se v Tišnově konal Férová snídaně a v Muzeu města Tišnova proběhla výstava Díky fair trade. Na úvodní besedě mluvil Stanislav Komínek o pěstování kávy a kakaa v Peru. Férovou snídan pořádala europoslankyně Zuzana Brzobohatá ve spolupráci s Ekoporadnou Tišnovsko a městem Tišnovem. „Myšlenka fair trade je mi blízká. Podporuji i malé farmářské trhy, na kterých prodávají výrobky místní producenti a farmáři, někdy i malí pěstitelé ze svých zahrádek. Férová snídaně v Tišnově letos nabídla chutné čaje, čokoládu i kávu a mám informaci, že lidé začínají nakupovat opravdu alternativně. Například deset rodin se domluví a společně nakoupí zeleninu u jednoho biofarmáře,“ vysvětlila podporu akce Brzobohatá. 

Lidé z města se pravidelně zapojují do pořádání Férové snídaně a Výstavy na stromech. Na podzim 2018 pořádala výstavu k tématu výroby bot v Indii místní škola ZaHRAda ve spolupráci se spolkem Za sebevědomé Tišnovsko. V Tišnově byly plakáty vyvěšeny v Parku pod kostelem. „Třída Jabloň se pustila do příprav výstavy a věnovala jim celý projektový den. Lepili jsme s dětmi plakáty na kartony z použitých krabic, pustili jsme si dokument Ve stínu Taj Mahalu, kde jsme se dozvěděli informace o tom, jak se vyrábějí boty v indické Agře a zkusili jsme si upcyklaci – ze starých látek jsme tkali koberečky, pletli náhrdelníky a šili oblečky. Děti se z dokumentu dozvěděly, že na různých místech světa existují sweatshopy, což jsou továrny s nepřijatelnými pracovními podmínkami, kde mnohdy pracují i děti,“ popsala Adéla Sukupová.

Město s 8 700 obyvateli musí mít ke splnění podmínky dostupnosti fairtradových produktů (dle kvantifikační tabulky) minimálně 2 prodejní místa a 1 restaurační zařízení (kavárna, cukrárna, restaurace…).

Prodejní místa:

  • Ekoporadna Tišnovsko
  • Tesco

Restaurační zařízení:

  • Muzeum města Tišnova

Město se tématem aktivně zabývá a o svém záměru informuje média:

Mgr. Tomáš Laušman, Bc.Th.
E-mail: tomlau@post.cz
Tel: +420 732 139 630

MÚ Tišnov
náměstí Míru 111
666 19 Tišnov

150 64 Tišnov 2023-01-06