Fakulta tropického zemědělství

Ikona Ikona Ikona Ikona Ikona
- Zapojeni s titulem

Fakulta tropického zemědělství na České zemědělské univerzitě v Praze se dne 24. března 2014 stala Fairtradovou fakultou. „Stát se Fairtradovou fakultou je pro nás prestižní záležitost, která je vyústěním našich dlouhodobých snah v rámci zlepšování podmínek v zemích globálního Jihu,“ uvádí děkan Fakulty tropického zemědělství Jan Banout a dodává: „Věřím, že nově získaná certifikace také zvýší zájem potenciálních studentů o naši fakultu a zároveň přispěje k rozvoji fairtradového hnutí v ČR. Tímto bych také rád poděkoval všem, kteří se na získání certifikace aktivně podíleli, zejména studentské organizaci BeFair na ČZU.“

Studentská organizace BeFair se v listopadu 2022 stala registrovaným zájmový spolkem (IČO 1761 1997). Organizuje nejrůznější akce s cílem zvyšovat povědomí o podmínkách producentů v rozvojovém světě. Byla to například Mezinárodní férová párty, které se zúčastnili i představitelé zastupitelských úřadů Vietnamu, Indonésie a Malajsie v ČR, výstava s vernisáží a panelovou diskuzí na téma fairtradového ovoce či publikační činnost v rozličných českých i zahraničních médiích. BeFair na ČZU je členem Asociace společenské odpovědnosti spolu s řadou organizací z veřejné správy, soukromého i neziskového sektoru, škol a dalších sociálně odpovědných organizací.

Fakulta vzdělává odborníky na zemědělství a udržitelný rozvoj v rozvojových zemích. Téma fair trade je proto nedílnou součástí probíraných předmětů, především v rámci oborů International Economic Development a Sustainable Rural Development in Tropics and Subtropics. Informace o podpoře fair trade jsou i na webu školy.

Studenti i pedagogové fakulty již od roku 2007 pořádají různé akce propojené přímo i nepřímo s tématikou fair trade. V počátcích se jednalo o občasný prodej fairtradových výrobků u příležitosti podpory Dne proti chudobě (17.10.) a později se přidaly pravidelné prosincové akce „Večery pro fair trade na ČZU“, semináře a přednášky. Díky úzké spolupráci s Fairtrade Česko a Slovensko mohla fakulta pozvat také producenty z fairtradových družstev TANICA a El Ceibo a představit zájemcům koncept fair trade zblízka.

Od roku 2008 se díky podpoře vedení ČZU zařadily fairtradové výrobky do univerzitní prodejny v menze, fairtradová káva a čaj jsou podávány na oficiálních akcích fakulty, fairtradové výrobky jsou pravidelně zařazovány do tomboly univerzitních plesů a akcí. Od roku 2013 je na půdě fakulty také automat s fairtradovými nápoji a dobrotami: „Provozovatel automatu čekal menší obrat. Na kávu stojí u automatu denně fronty. Kapučíno stojí 15 korun, čokoládová tyčinka 21 korun, i další věci jsou za velmi rozumné ceny. Káva je čerstvě namletá, tak je to super,“ komentoval automat Jiří Hejkrlík z místní fairtradové řídicí skupiny.

Studenti k podpoře fair trade založili vlastní studetskou skupinu Be Fair na ČZU, o svých aktivitách informují na Facebooku.

Obdivuhodně pestrá činnost ve prospěch Fairtrade probíhala i v dalších letech. V říjnu 2018 to byl Den studentských organizací, během nějž proběhl i nábor nových členů fairtradového týmu, dále promítání filmu A Plastic Ocean o dopadech znečištění oceánů plasty, debata s cestovateli po Indonésii, v listopadu Týden vědy – šíření povědomí o Fairtrade, přednáška členky dobrovolnického hnutí Trash Hero, které bojuje proti nepořádku v našem okolí způsobeným jednorázovými obaly Jak se stát odpadkovým hrdinou, téma Fairtrade bylo přítomno i v přednášce Jak projet Balkán s tisícovkou v kapse, Fairtrade se prolínal i celým letním semestrem a akcemi s ekologickou či jinou globální tematikou: swap oblečení, bezobalový obchod, další Den otevřených dveří, březnový Festival Evolution přímo ve spolupráci s Fairtrade Česko a Slovensko, Kávový seminář, vermikompostování, výroba barefoot sandálů „bosobotek“, Férová sváča či Zahradní slavnost. 

Rok 2022 začal Dnem otevřených dveřích s promítáním dokumentu „Ve stínu kakaovníku“. V únoru to byla akce s názvem “Learn & Discuss: Diet and Enviroment“, což je nová forma odborných přednášek probíhajících na fakultě se zaměřením na vzdělání studentů, zaměstnanců ale i širší veřejnosti v aktuálních problémech spojených především s tropickými a subtropickými oblastmi. Na konci února jsme měli skvělou příležitost zúčastnit se workshopu FTČS ve Sluňákově.

V dubnu proběhl workshop ve Valencii o Fairtrade, další přednáška z kolekce Learn & Discuss, tentokrát na téma Války na Ukrajině a potravinové bezpečnosti (War in Ukraine and it’s Impact on Global Food Security). Na Mezinárodní den Země jsme dostali skvělou příležitost prezentovat několik témat ohledně Fairtrade a udržitelnosti na Základní škole Mikoláše Alše v Praze, prvního května jsme se účastnili pražského Majálesu a v červnu nás bylo možné potkat na Zahradní slavnosti konající se přímo v prostorách ČZU.

Po prázdninách, v polovině října, jsme oslavili fakultní den, kde Be Fair zorganizovalo sportovní minihry a občerstvení. Poslední akcí roku 2022 byl tropický ples “(Be)Fair Tropical Ball”, který byl v základně stejný jako International fair party, ale tentokrát jsme tuto akci přesunuli do větších prostor restaurace C, kde byla možná účast přibližně 200 návštěvníků. Vybrané země prezentovaly svoji kulturu a obdarovali účastníky tradičním občerstvením, nechybělo ani taneční vystoupení. Na této akci jsme rovněž představili nové ocenění, které bychom chtěli následující léta vždy v tento čas udělit jedinci vykonávající něco udržitelného či férového, popřípadě bude mít nějaký inovativní nápad na zlepšení světa okolo nás. Tuto cenu jsme pojmenovali “Roubík roku“, čímž jsme uctili zakladatele Be Fair docenta Hynka Roubíka, který nám vždy poradí či dodá motivaci v momentě, kdy nám již dochází síly.

Před Vánoci 2023 si studenti vyzkoušeli stolní hru Kostarika, kterou Fairtrade Česko a Slovensko připravil v anglické verzi.

Fakulta usiluje o propagaci fair trade v médiích:

Ing. Jana Mazancová, Ph.D.
Zástupce vedoucího Katedry udržitelných technologií
E-mail: mazan@ftz.czu.cz
Tel.: +420 234 382 508

Lenka Zemanová
PR
zemanovale@rektorat.czu.cz

ČZÚ – Fakulta tropického zemědělství
Kamýcká 129, 165 00 Praha, Suchdol

150 61 Fakulta tropického zemědělství 2023-12-14