ZŠ Václava Talicha Most

Ikona Ikona Ikona Ikona Ikona
- Zapojeni s titulem

Základní škola, Most, Václava Talicha 1855 je Fairtradovou školou. Na škole k tématu pořádají akce, k podpoře fair trade vytvořili na webu školy podstránku, deklaraci podpory fair trade podepsala dne 8. 1. 2015 ředitelka školy Mgr. Alena Lorenzová.  

Ve fairtradové řídicí skupině jsou 3 učitelé a 3 žáci. Společně plánují aktivity k propagaci fair trade, využívání fairtradových výrobků a přidávání témat do výuky na škole. Během necelého měsíce se podařilo v oblasti výuky globálních témat výrazně pokročit. Ve škole mají malé kino, pro které vytvořili 35minutovou prezentaci o fair trade – ta se používá mimo jiné i při suplovaných hodinách. Podařilo se jim ale hlavně zapracovat témata do školního vzdělávacího programu (Zeměpis 6. ročník a Výchova ke zdraví 9. ročník). 

„Ve sborovně se hromadí obaly od faitradových výrobků,“ zmínil učitel Libor Hubáček. Fairtradové výrobky škola využívá také na školské radě a ve sborovně. Řídicí skupině se podařilo také objednat fairtradové banány do jídelny a v únoru 2015 je měli jako součást oběda. Fairtradové výrobky si žáci mohou koupit každou středu při „férové svačině“. Paní ředitelka Lorenzová návštěvám školy nabízí fairtradovou kávu a čaj. 

V květnu 2015 se škola spojila se ZŠ Svážná Most a společně uspořádali Férovou snídani, na které se sešli dvě stovky piknikujících lidí na podporu fairtradových pěstitelů (video z akce). Tento školní rok byl přímo nabitý akcemi s tématikou fair trade – petice „Za férovou čokoládu“, Férové svačinky, Férová snídaně s více než 100 zúčastněnými, Výstava na stromech ve škole a také v městském parku v ulici Jana Kubelíka.

Férová snídaně a Výstava na stromech je pravidelná aktivita, kterou se daří realizovat rok co rok. Tradice nebyla porušena dokonce ani v prvním covidovém roce 2020, kdy nezbývalo než férově posnídat doma. V roce 2021 pak obě akce proběhly zase jako dřív.  

Ing. Libor Hubáček, pedagog

Tel.: +420 737 666 765

Mail: Hubacek.Libor@seznam.cz

Základní škola, Most, Václava Talicha 1855, příspěvková organizace, Václava Talicha 1855/1, 434 01 Most

www.4zsmost.cz

ZŠ Václava Talicha Most 2022-12-02