Aktuality

Kopřivnická Základní škola Floriána Bayera získala titul Fairtradová škola

Kopřivnická ZŠ se od čtvrtka 20. června 2024 může pochlubit titulem Fairtradová škola. Celorepublikově má u nás tento titul teprve 37 škol a celosvětově se zapojuje více než 2000 škol, které ve výuce i mimo ni podporují společenskou odpovědnost a ekologickou i sociální udržitelnost. Podporou Fairtrade se věnuje i město Kopřivnice, často ve spolupráci právě se ZŠ Floriána Bayera. Fairtradové školy přidávají globální rozvojová témata do výuky, využívají fairtradové výrobky a aktivně pracují na informování veřejnosti.

Více

Fairtradová tour po školách pokračovala setkáním v Mladé Boleslavi

Na začátku června se v Mladé Boleslavi sešli členové čtyř školních řídicích týmů, aby se dozvěděli o principech fungování systému Fairtrade a životě pěstitelů kávy, kakaa a banánů. Hostitelská Základní škola Dukelská poskytla zázemí a z Prahy, Mnichova Hradiště a Kopidlna přijely nadšené skupinky pedagogů a žactva. 

Více

Na Férové snídani se sešlo téměř 7800 účastníků na podporu pěstitelů ve světě

Na 147 místech po celé České republice se v sobotu 11. května uskutečnil komunitní piknik na podporu pěstitelů kávy, kakaa nebo banánů ze zemí Latinské Ameriky, Afriky a Asie. Lidé společnou snídaní z fairtradových surovin dali najevo zájem o osudy těch, kdo pěstují naši kávu, kakao nebo banány. Na akci se sešlo 7784 účastníků. Férová snídaně je největší českou akcí na podporu etického obchodu, koná se od roku 2011 vždy druhou květnovou sobotu při příležitosti Světového dne pro fair trade.

Více

Fairtradová fakulta hostila krajské setkání k Fairtrade

Ve středu 27. března 2024 se na půdě Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity konalo krajské setkání podporovatelů Fairtrade včetně několika školních týmů. Věnovali jsme se podmínkám života pěstitelů kávy a kakaa, fungování systému Fairtrade i našemu vlivu a možnostem spolupráce.

Více

Uspořádali jsme seminář pro školní týmy z Fairtradových škol

Na začátku března se konal náš pravidelný seminář v ekocentru Sluňákov v Horce nad Moravou. Sešly se zde čtyři řídicí skupiny ze škol zapojených do komunity Fairtradových škol. Některé mají za sebou už obsáhlou činnost, jiné s tématem začínají, typické je pro všechny propojování Fairtrade s dalšími globálními tématy, ale i účast v dalších kampaních jako Světová škola nebo Ekoškola. 

Více

Aktualizovali jsme přehled podpory

Také pro letošní rok přinášíme aktuální přehled podpory Férový svět. Najdete v něm různé příležitosti na materiály a akce, pomocí kterých se můžete ve svém místě věnovat osvětě a vzdělávání o Fairtrade a dalších globálních tématech. Z novinek bychom rádi vyzdvihli novou vzdělávací hru Kostarika, filmový dokument Kávová budoucnost a mapu Svět v souvislostech.

Více

Přinášíme do škol novou mapu světa v souvislostech 

V týmu Fairtrade Česko a Slovensko jsme vytvořili zcela ojedinělý vzdělávací materiál, mapu Svět v souvislostech. Studenti ZŠ a SŠ díky ní nahlédnou do komplikovaného uspořádání a fungování dnešního světa. Mapa upozorňuje na aktuální problémy ve světě, jejich příčiny a dopady na lidi i přírodu, a zároveň ukazuje několik pozitivních příkladů ze světa včetně fungování systému Fairtrade.

Více

Cesta zapojení Kopřivnice mezi Fairtradová města

Po několika letech aktivního zapojování do podpory fair trade se město Kopřivnice připojilo do komunity Fairtradových měst. Podívejte se na krátké shrnutí jejich cesty. Popsala ji pro nás Ivana Holubová, která má na městě na starosti koordinaci Projektu Zdravé město.

Více

Nová vzdělávací lekce a hra

V týmu Fairtrade Česko a Slovensko jsme pro vás připravili novou vzdělávací lekci Není plantáž jako plantáž a také vzdělávací hru Kostarika. Díky hře nahlédnete do života pěstitele kávy v Kostarice, lekce porovnává konvenční a ekologický způsob pěstování plodin.

Více